Det kan være svært at vælge det rigtige kursus. Vi har forsøgt at gøre det lidt lettere. Svar på spørgsmålene herunder - så peger vi dig i den rigtige retning. Testen tager omkring et minut, og kan hjælpe dig med at afgøre, om du er berettiget til et kursus.
Jobrettet uddannelse og kurser for ledige
Sådan kommer du på kursus
Hvilket kursus du er berettiget til afhænger af dit uddannelsesniveau:
- Er du ufaglært, faglært eller har du en kort videregående uddannelse? Så kan du være berettiget til jobrettet uddannelse.
- Har du et højere uddannelsesniveau kan du også komme på kursus. Dog skal du søge om kurset gennem dit jobcenter. Her kan det være en fordel at vælge et kursus fra den regionale positivliste.
- Det er også muligt at komme på kursus som såkaldt selvbetaler. Hvis du eksempelvis har mistet dit job, er det ikke så unormalt, at din tidligere arbejdsplads, vil betale for kurset. Du har selvfølgelig også mulighed for selv at betale.
- Nyledige.dk
- 6 ugers jobrettet uddannelse
Hvor længe har du været ledig?
Hvilket uddannelsesniveau har du?
Du er velkommen på et af vores kurser. Vi vil gerne hjælpe dig med at afklare dine muligheder.
Du kan formentlig søge et kursus fra den regionale positivliste i din region igennem dit Jobcenter. Vi hjælper gerne med en uddannelsesplan og mere information.
Du er sandsynligvis berettiget til 6 ugers jobrettet uddannelse, bevilget gennem din a-kasse. Vi hjælper gerne med en uddannelsesplan.
Den nationale positivliste

Kurser udbudt som jobrettet uddannelse via den nationale positivliste:
Kurserne på den nationale positivliste bliver også omtalt som Jobrettet uddannelse.
Er du ufaglært, faglært eller har du en kort videregående uddannelse? Eller har du ikke brugt din uddannelse, og ønsker du at skifte spor til et område med bedre jobmuligheder.
Så kan du være berettiget til jobrettet uddannelse.
Kurserne på den nationale positivliste skal søges gennem A-kassen ved hjælp af blanketten AR237.
Du kan læse mere om dine rettigheder i bekendtgørelsen om jobrettet uddannelse.
De regionale positivlister
Har du et højere uddannelsesniveau, eller er du, af anden grund, ikke berettiget eller interesseret i jobrettet uddannelse, kan du stadig komme på kursus.
Dog skal du søge om kurset gennem dit jobcenter.
Da jobcentret kan få refusion til kurser på den regionale positivliste, kan det være en fordel at vælge et kursus, der er på den denne positivliste.
Jobcentret laver en personlig vurdering af hver enkelt ledig og den pågældendes uddannelsesbehov. Der er derfor også muligt at komme på kurser, der hverken forefindes på den nationale eller regionale positivliste, såfremt det vurderes, at kurset er relevant for den enkelte lediges muligheder for beskæftigelse.
Du kan se, hvilke kurser, der er godkendt i din region her.
Nyledige.dk har kurser for alle
Nyledige tilbyder en lang række kurser på et højt fagligt niveau. Både til dig, der er ufaglært og faglært, men også til dig, der har en akademisk uddannelse. Enkelte af vores specialkurser er ikke på de regionale eller nationale positivlister. Men netop, fordi de er så specielle, kan de være yderst relevante for en ledig med de rigtige kompetencer og vil derfor kunne blive bevilliget af jobcentret.
Husk, at det er også er muligt at komme på kursus, hvis du f.eks. har en arbejdsplads, som vil betale for kurset - eller hvis du selv vil betale for det.
Certificeringer:
Jobrettet uddannelse / kurser for ledige: kommende kurser
Der er pt. ingen planlagte kurser i denne kategori